----------------------------------------------------------------------
Přátelé přírody - Upírci, z. s.
IČO: 27057089
Sídlo: Kralupy nad Vltavou

Základna a klubovny: Libčice nad Vltavou, Vltavská 751
číslo účtu: 213727086/0300


Velmi si vážíme a tímto děkujeme rodičům za jejich pomoc a podporu jak materiální, finanční i pomoc fyzickou při našich akcích.

Emailové spojení:
hlavní email: info@upirci.cz

pokud budete psát ohledně oddílů, použijte adresu: oddily@upirci.cz
otázky týkající se táborů směrujte na: tabory@upirci.cz

Naše osobní emaily máme:

jirka@upirci.cz
jolca@upirci.cz
sandra@upirci.cz
vocko@upirci.cz
michal@upirci.cz

Telefonní spojení:

Jiří Kloubec 725317010
Jolana Rejmanová 732222345

Jakub Abel
Sandra Hladíková
Michal Dušek

Naše organizace je poměrně mladá, začátky její činnosti sahají k roku 2000, kdy jsme začínali spolupracovat na vedení dětských zájmových kroužků a oddílů v ZŠ Rudné u Prahy a v ZŠ Úhonicích. (Jirka)

Byl to tehdy kroužek Háďata v Rudné u Prahy a přírodovědný oddíl Tygří stopa, založený v Úhonicích. Další rok pokračuje oddíl v Rudné, kde děti vymýšlely název oddílu. Zvítězil návrh tehdejšího člena Kryštofa (viz foto) – UPÍRCI.V roce 2001 se ve spolupráci s DDM Prahy 9 organizuje putovní tábor v Beskydech a totéž léto tábor s koňmi v Hypocentru Koryčany.

Po táboru v Koryčanech společně Jirka, Fíla, Zbyšek a Andrej vstupuje pod názvem Žlutý květ (www.zlutykvet.cz) pod Český svaz ochránců přírody jako základní organizace ČSOP. (Oddíl Upírci v Rudné u Prahy stále pokračuje, již jako SMOP ČSOP Žlutý květ).V létě 2004, 2005 a 2006 se účastníme letního táboru, který Žlutý květ pořádá v Kačlehách. (Jirka, Roman)

Začali jsme přemýšlet o společné spolupráci na vlastních akcích a s vlastním zázemím. Proto na přelomu roku 2006/2007 zakládáme neziskovou organizaci - občanské sdružení Přátelé přírody – Upírci. Oddíl Upírci v Rudné u Prahy nadále funguje (svého času) pod vedením Zbyška, který jej pod sebe převzal. (www.zsrudna.cz – odkaz Žlutý květ). (Jirka, Roman, Lída)

Ve školním roce 2007/2008 zakládáme zájmový turisticko-přírodovědný oddíl v Libčicích nad Vltavou a v Praze 5 v ZŠ Kořenského. Dále spolupracujeme na vedení zájmového oddílu v DDM Kralupy nad Vltavou. V říjnu 2007 je přihlášeno v oddíle Vtipálci a Rafťáci 28 dětí.

V oddílech Vtipálci, Rafťáci a Románi k 1.1.2008 je 44 dětí. Máme za sebou mnoho výletů, výprav i březnový jarní tábor.


V létě 2008 pořádáme letní dětský tábor ve Svratouchu. Tábora se zúčastnilo 16 oddílových i neoddílových dětí ze všech koutů republiky. Táborové téma bylo putování po Africe, stejné téma měla i celotáborová hra a táborové činnosti jako pečení placek, bubnování na djembe či domorodý tanec, dále potom batikování trika, výroba sošek z keramiky, výroba papíru a samozřejmě nechyběl celodenní půťák, koupání a návštěva obchodů ve městě.Ve školním roce 2008/2009 pokračujeme v činnosti zájmových oddílů v Libčicích nad Vltavou - Vtipálci a v Praze ZŠ Kořenského - Rafťáci. Nově jsme vybudovali tréninkovou boulder stěnu v klubovně v Libčicích a otevíráme ve druhém pololetí horolezecký oddíl pro 6 zájemců, se kterými jezdíme trénovat na Mammuta v Holešovicích a probíráme teorii v klubovně. Horolezecký oddíl je naplněn.
1

Letošní jarní tábor proběhl v březnu v Krucemburku.Letní tábor 2009 proběhl ve Štílečku, nedaleko Sedlčan. Krásné tábořiště zasazené mezi borový a smrkový les s podsadovými stany, jedním teepee a kuchyní s jídelnou. Kolem tábořiště protékal potůček, který nám sloužil jako zdroj pro sprchu. Tématické zaměření tábora byla Dračí říše. Každý večer se děti setkaly s Atreidem, Vědmou a Alchymistou, kteří prováděli hrou a byli spojnicí mezi dračí a lidskou říší. Další důležitá postava byl Nikdo, který se objevoval z nenadání kdykoliv, proto ten kdo nevlastnil talisman, musel se mít na pozoru. Při jedné hře se mohly děti setkat i s mnichem, který však jen chodil po lese a nebyl nijak "nebezpečný". I na tomto táboře nechyběl celodenní výlet/puťák, koupání v rybníce (s kapry :) a další táborová činnost, malování na triko, na kameny, stavba a přespání v chýši a samozřejmě hry a soutěže..Od nového školního roku 2009/2010 pokračujeme v oddílech v Libčicích nad Vltavou /Smajlíci/ a v Praze /Bobříci/. Nově otevíráme zájemcům v Praze oddíl Pokémoni pro mladší děti od 1. do 3. třídy.

Již jsme se vypravili do Hoštejna, do Plzně a do Brna. Jednodenní výlet byl na horolezeckou stěnu Mammut v Praze, určený především pro Pokémony - menší děti, aby si mohly vyzkoušet, jaké to je se společně někam vypravit. Výlet se vydařil a už se těšíme na další, který plánujeme po novém roce.S oddíly Pokémoni, Smajlíci a Bobříci jsme ještě v roce 2010 navštívili mnoho zajímavých míst, jako Tanvald, Turnov, Český kras a Bělou pod Bezdězem.

Čtrnáctidenní letní tábor 2010 proběhl nedaleko Sedlčan v Myslkově. Tábora se zúčastnilo celkem 26 dětí, čímž se naplnila kapacita. Celotáborová hra s názvem Prokletí králíkodlaka měla celkem jednoduchý cíl a sice aby vesničky - Hollywood, Esa, Upírci a Tygři prodejem vypěstované zeleniny postoupily na žebříčku vyspělosti. V tom jim pomáhal králíček a tak trochu škodil králíkodlak, kterému musely děti předat výkupné, aby propustil uneseného králíčka na svobodu. To se dětem povedlo.Od začátku školního roku 2010/2011 otevíráme v Libčicích nad Vltavou nový turisticko přírodovědný oddíl pro menší děti, do kterého je přihlášeno 15 zájemců od první do čtvrté třídy. V Praze pokračuje oddíl Pokémoni, do kterého chodí i členové Bobříků. Schůzky jsou každý týden a již jsme se vypravili do Turnova, o podzimních prázdninách do Železné, na horolezeckou stěnu Mammut v Praze Holešovicích, na víkendovku do Ústí nad Labem a do hornického muzea Mayrau a Slaného.

LETNÍ TÁBORY 2011: byl to stanový čtrnáctidenní tábor v Jelení s námětem pevnosti Boyard a dva týdenní tábory v jizerských horách v Kořenově. Celkem jsme obsadili 64 dětských míst a prožili 28 táborvých dní plných sluníčka, her a zábavy.V novém školním roce 2011/2012 otevíráme 3 oddíly, dva v Libčicích a jeden v Praze. Přihlašuje se nám mnoho nováčků pro které organizujeme v září jednodenní výlet do Českého krasu. Již jsme si vymysleli názvy oddílů. V Praze se jmenujeme Zálesáci, v Libčicích se nový oddíl menších dětí jemnuje Neviditelné ještěrky a oddíl větších dětí Strašidýlka, který je pokračováním pro děti z minulého roku.

Letní prázdniny 2012 jsme se utábořili ve Stěžově. Celotáborová hra nesla název - Expedice kolem světa, teamy získávaly zlaťáky a umisťovaly vlajky do objevených zemí. Tábor na horách organizujeme tentokrát v Jánských Lázních v prostorné a příjemné chalupě na samotě u lesa. Třetí tábor prožíváme taktéž v Krkonoších, tentokrát v Horním Maršově v horské chalupě s dětmi se zdravotním postižením z blízkého okolí. Všechny tři tábory se velice vydařily, mohli jsme přivítat mnoho nováčků i těch, kteří s námi jezdí každé prázdniny.

Ve školním roce 2012/2013 pokračujeme v oddílech v Libčicích - Strašidýlka a Neviditelné ještěrky a Praze - Zálesáci. Nově otevíráme oddíl pro prvňáčky s názvem Kočičí tlapky v Libčicích nad Vltavou. Tento oddíl se nám rychle naplnil.

V Libčicích přemísťujeme svoji činnost ze Sokola na městské koupaliště, kde si zařizujeme klubovnu pro schůzky.

Nově zakládáme při městské plovárně Klub deskových her a scházíme se se zájemci každý čtvrtek. Zahrát si chodí jak děti, tak rodiče i prarodiče. K dispozici máme Osadníky, Osadníky junior, carcassonne, Memoir'44 a další.

Podzimní prázdniny prožíváme v Bedřichově společně se členy libčických oddílů a také dětí z dětského domova v Kralupech nad Vltavou, se kterým začínáme spolupracovat na vedení zájmového oddílu.

Dne 22.ledna 2013 v noci zachvátil libčickou plovárnu požár a s ním také deskové hry, které jsme na plovárně nechávali. Díky paní ředitelce ze základní školy, se opět stěhujeme zpátky do školy a můžeme tak pokračovat v oddílech, připravovat se na oddílový desetiboj i na březnový turistický závod. Klub deskových her přesouváme taktéž do školy.

Jarní prázdniny prožíváme na horách v Josefově Dole v termínu 23.2.-2.3.2013. Ubytováni jsme v prostorné chatě, kopec pro lyžování a snowboard máme nedaleko. Jeden den si děláme výlet na Tanvaldský špičák a také do aquaparku v Jablonci. Jarních prázdnin se účastní mnoho dětí i rodičů.V březnu 23.3.2014 jsme se účastnili turistického závodu v Kralupech nad Vltavou. Zúčastnili se oddílové děti i děti z dětského domova z Kralup n.Vlt. Medaili si odnáší Bětka, Anička, TikŤak, ŤapŤap a František. 7.4.2013 pokračují závody v Českém Brodě, kterých se účastní František, TikŤak a Matěj. Medaili si odnáší František.Dále podnikáme výlet do Koněpruských jeskyní, do Českého krasu se stanováním v kempu Náplava a večerním táboráku a opékáním špekáčků, cyklovýpravu do Veltrus a stanování u pískovny Vojkovice a výpravnou výpravu do Hoštejna s výletem do České Třebové.

LETNÍ DĚTSKÉ TÁBORY 2013 proběhly v několika termínech - první tři týdny jsme tábořili ve Stěžově a jeden týden jsme prožívali v Chatě v Krušných horách - Nové Hamry. Celotáborová hra na stanovém táboře obnášela průzkum neznámého území plném dobrých i zlých bytostí a za využití svitků, amuletů i síly se hledaly kousky talismanů, které bylo třeba složit a odlákat tak nebezpečného draka, který se měl brzy nedaleko našeho tábora probudit. Členové tábora byli rozděleni na Bojovníky, Vědmy, Hraničáře a Kouzelníky a každý si mohl zdokonalovat svoji schopnost a být tak užitečný své skupině. Letního tábora ve Stěžově se účastnily i děti z dětského domova Kralupy n.Vlt.

Celotáborová hra v Nových Hamrech byla odlehčena a kladl se důraz spíše na tvoření a drobné hraní na chatě a na výlety do okolí. Celý pobyt děti provázeli Šmoulové a Gargamel. Skupinky se snažily co nejdříve dojít na nákresu svojí cestičkou do domečku.
V novém školním roce 2013/2014 otevíráme zájmové oddíly v Libčicích nad Vltavou. Jsou to oddíly Strašidýlka - přejmenovaní na Popkorni, Neviditelné ještěrky, Kočičí tlapky a nově otevíráme pro zájemce z prvních tříd oddíl Orlíci. Celkem máme přihlášeno v prvním pololetí 29 dětí a ve druhém pololetí dětí 31. Pořádáme pro děti jednodenní výlet po stopák poutníka Sama, do Českého krasu, výlet do pražského muzea, pracovní schůzku v klubovně a víkendové výpravy do Teplic, Roudnice nad Labem kde jsme se vydali na horu Říp.
16.-19. ledna 2014 pořádáme prodloužený víkend pro děti se zdravotním postižením. Zúčastnilo se 10 dětí, pobyt byl zajištěn ve Dvoře Králové. Navštívili jsme Hradec Králové, bazén, náměstí, udělali si výlet do Kuks a do ZOOlogické zahrady ve Dvoře.Nejpočetnější výprava se konala do Plzně, které se účastnilo rekordních 18 dětí ze všech našich oddílů i dětí, které již do oddílů nechodí. Jeli s námi také Orlíci, kteří si mohli vyzkoušet svoji první výpravu.

Jarní prázdniny na horách prožíváme společně i s rodiči dětí v Josefově Dole, odkud jsme se vydávali lyžovat na Špičák, Severák a Filip. Zúčastnilo se 16 dětí a 13 dospělců.V březnu jsme se zúčastnili turistického závodu v Kralupech nad Vltavou.
Hašlerka a Žralok 3.místo, Tikťak a Ťapťap 2.místo.Naše činnost pokrčuje dalšími výlety a výpravami, byli jsme v Zoo Praha, Kutné hoře, v Českém krasu, Mirákulu a na spoustě dalších zajímavých míst.

V létě 2014 pořádáme letní stanový tábor Stěžov první tři týdny prázdnin. Kdo chtěl, mohl s námi být celou dobu, nebo jen část. Opět byla celotáborová hra zaměřena na středověk a alchymii. Vydávali jsme se na zajímavé výlety, plnili prazvláštní úkoly a zadání a vítali jsme podivuhodné vyslance z cizích zemí..

Letní tábor v chatě prožíváme ve Sloupu v Čechách. Celotáborová hra byla Simpsonovi, teamy vytvořily rodinky, každý ztvárňoval jednu postavu. Každý den jsme chodili na výlety po nádherné přírodě, navštěvovali vyhlídky, lesy, louky a také hrad Sloup. Koupali jsme se v rybníce s písečnou pláží, kde jsme navštívili lanové centrum.

Poslední turnus byl určen pro děti s handicapem a děti z dětského domova Kralupy n.Vltavou. Vyrážíme do Albrechtic v Jizerských horách, odkud plánujeme výlety po okolí a program v chatě i jejím okolí.

Začátkem roku 2014 dochází k transformaci občanských sdružení (právní úpravy občanských sdružení do nového občanského zákoníku) a tím se stáváme spolkem. Uvnitř naší organizace také dochází ke změnám, především ke změně našich stanov, které byly platné od roku 2007. Tedy naše nové jméno je Přátelé přírody - Upírci, z.s.

V novém školním roce se stěhujeme ze základní školy, kde pro nás již nemají místo do nových prostor vedle Oranžového hřiště po bývalé cukrárně. Tento prostor nám byl zapůjčen bezúplatně díky vedení města Libčice s tím, že na jaře se zřejmě opět budeme muset stěhovat. Zatím si ale užíváme pěkných prostor, které jsme si zkrášlili podle svých potřeb.

Od nového školního roku pokračujeme v oddílech Orlíci, Neviditelné ještěrky, Kočičí tlapky, Popkorni a nově nabízíme dívčí oddíl.

Na podzimní prázdniny vyrážíme do Terezína, kde bydlíme přímo v opevnění, topíme si dřevem, svítíme svíčkama a spíme na dřevěných patrech. V Terezíně prozkoumáváme podzemní chodby, lovíme kešky a jezdíme na výlety do Lovosic, Litoměřic, Ústí nad Labem, Děčína - kde navštěvujeme zříceninu hradu, Zoologickou zahradu, aquapark, rozhlednu a lovíme bobříky a řády.
Na začátku školního roku 2018/2019 se po dohodě z organizace odděluje část oddílů a jejich vedoucích, aby založili novou organizaci (Lagunino), pod kterou budou moci nadále naplňovat své cíle a realizovat své principy fungování. (Oddíly, které přecházejí pod Lagunino jsou - Žraloci, Zlobivá káčátka a Kočičí tlapky) . Přátelé přírody - Upírci pokračují ve své činnosti tak jako doposud. V září vstupují do organizace Upírků další tři členové - Michal, Vočko a Sranda.

Náš hlavní cíl je i nadále společnými silami dětem nabízet společné fungování na oddílech i výpravách v přátelském a kamarádském duchu a ukázat jim, jak je důležité vážit si jeden druhého. Hlavní důraz klademe na slušné, přátelské jednání a vyjadřování. Snažíme se udržet soutěživost na zdravé úrovni a v dnešní přetechnizované moderní době ukázat dětem, že existuje stále mnoho možností, jak smysluplně využít svůj volný čas a těšit se i z maličkostí a nepropadnout nástrahám spotřební a hektické doby, které se na nás valí ze všech stran.

Postupně připravujeme děti z nejstaršího oddílu - Neviditelné ještěrky na roli pomocníků a praktikantů. Povídáme si o tom, jaké máme hry, pro které děti se hodí a v jaké situaci je dobré tu kterou hru připravit a na co si dát pozor. Další důležité téma je bezpečnost při akcích, výletech a výpravách. Šikovní zájemci spolupracují na vedení oddílů mladších dětí a účastní se jejich výletů a výprav.Kdo jsme aneb členové Upírků:


JIRKA
jirka@upirci.cz

Na vedení dětských volno-časových aktivit se podílí od roku 2000, nejdříve pod ZŠ Rudná u Prahy a ZŠ Úhonice, později pod ZO 51/05 ČSOP Žlutý květ. Přichází s myšlenkou založit samostatnou organizaci. V roce 2007 opouští po pěti letech Žlutý květ a zakládá organizaci Přátelé přírody – Upírci, o.s., pod kterou pokračují oddíly v Libčicích n.Vlt. a v Praze. Statutární zástupce organizace Přátelé přírody – Upírci, z.s.


Oblíbené činnosti :) - táboření, čundr, zálesácké aktivity, vaření v přírodě, stanování, teepee, initipi, horolezecké aktivity, průzkum zřícenin hradů, jeskyní, lanové překážky.

Má na svědomí tyto webové stránky :) - dotazy, náměty a připomínky pište na email jirka@upirci.cz

Vedoucí na oddílech: Divocí tygři (2.třída), Jedovatý hadi (4.třída), Neviditelné ještěrky (8.třída), Kutilové, Kondiční cvičení, Horolezecký oddíl, Adventure.

- hlavní vedoucí na zotavovacích akcích pro děti a mládež (akreditace MŠMT 11869/2005-51/03022)
- zdravotník ČČK (Český červený kříž) (akreditace MŠMT 31704/2004- 25 -458)
- instruktor lezení na horolezeckých stěnách (akreditace MŠMT 32426/2001 - 30)
- instruktor školního lyžování (akreditace MŠMT 18571/2011-25-485)

JOLA
jolca@upirci.cz

V roce 1996 nastupuje jako dítě do Sokola Praha - Libeň
Od roku 1997 působí v T.O. Káňata - nejdříve jako praktikant, později oddílový vedoucí a v roce 2004 hlavní vedoucí.
V roce 1998 se stává pomahatelkou a později cvičitelkou všestrannosti: vede cvičení Rodičů s dětmi,Předškolních dětí, Mladších a Starších žákyň.
Od roku 2001 pomáhá v Sokole Praha - Prosek.V roce 2006 odchází ze Sokola.
V roce 2012 na Dálkovém studiu poznává Markétu, která ji vypráví o oddílu Upírků, jejich činnosti a táborech.
V roce 2013 v květnu se poznává s dalšími členy oddílu a v červenci vyráží na první tábor s Upírky do Stěžova.
V roce 2013 se stává členkou organizace Přátelé přírody - Upírci

Zájmy: Turistika, cestování, práce s dětmi, rukodělkování, vodáctví, spaní pod šírákem a posezení s přáteli u táboráku s kytarou. Motto: Život není to co chceme, ale to co máme a vydržet :-) (Arnošt Lustig), civilní zaměstnání: dětský osobní asistent


Vedoucí na oddílech: Masožraví Vlci, Mexlounky

-zdravotník zotavovacích akcí(akreditace MŠMT 26843/2013-1/606)
-člen první pomoci ČOS (akreditace MŠMT 33262/2001/25/536) -pobyt v přírodě
-cvičitel III. třídy
Michal Dušek
michal@upirci.cz

Do upírků jsem začal chodit ve školním roce 2007/2008. Chodil jsem do oddílu v Praze 5 v ZŠ Kořenského, kde jsme měli oddíl Rafťáci. Akce s Upírky mě začaly bavit víc a víc, protože jsem nikdy předtím neměl možnost, takhle cestovat skoro po celé republice. A pokračoval jsem s výpravami dokud jsem mohl. Od nějaké 6.třídy jsem jezdil jenom na tábory a neúčastnil jsem se jenom jednoho tábora.

Oblíbené činnosti: Rád sportuji, chodím na výlety, ať už je to kdekoli. Pobývání v přírodě, jen tak ve stanu. Rád sedím u táboráku a jen tak nasávám atmosféru, kterou vyzařuje. Turistika a práce s dětmi.

Tábory: Můj první tábor, kam jsem jel jako praktikant byl II.Stěžov 2014.
Potom jsem pokračoval I.Stěžov 2015.
V roce 2016, jsem se účastnil obou dvou turnusů ve Stěžově.
V roce 2017, jsem ve Stěžově byl už jako vedoucí a účastnil jsem se prvních dvou týdnů.
V roce 2018, jsem se na poslední chvíli účastnil třetího týdnu ve Stěžově a následně Holčičího tábora, kde jsem účinkoval spíše jako zásobovač a pomáhal jsem s různými scénkami k celotáborové hře.
Následně jsem jel na chatový tábor v Krásné Lípě.


Jakub Abel
vocko@upirci.cz

Jmenuji se Jakub Abel [Vočko] chodím na střední školu uměleckou a řemeslnou na obor umělecký truhlář.
K upírkům jsem se připojil v první třídě na základní škole později jsem kvůli změně školy nechodil, ale opět jsem si našel cestu zpět.

Po dovršení věku 15 let jsem se stal praktikantem, jezdil jsem na tábory s upírkama a na nespočet výprav, nyní jsem se stal vedoucím a tahle záliba mě baví pořád.

Mé zájmy jsou: Zálesáctví, fotografování a relaxovaní v přírodě


Sandra Hladíková (praktikantka)
sandra@upirci.cz

Do Upírků jsem se dostala ve školním roce 2009/2010 na ZŠ Kořenského v Praze, kde v té době tento turistický kroužek účinkoval. Byla jsem tam velmi spokojená.

Když se Upírci přesunuli pryč z Prahy, tak jsem s nimi jezdila stále na výpravy a tábory, což dělám pořád a s radostí.

Od 15 let (rok 2016) jsem se stala praktikantkou a jsem za to ráda. Nikdy by člověk neuvěřil, jak děti dokáží překvapit naprosto vším hlavně v pozitivním slova smyslu.

Zájmy: Tábory, turistika, cestování, posezení u táboráku, 100% prokrastinace, dobrá muzika, návštěvy společenských akcí a hlavně dlouhý a pořádný spánek

Matyáš (Rocky) Karpaš (praktikant-čekatel)

Do Upírků začal chodit ve 3. třídě v oddíle Neviditelné ještěrky.
Matyáš (Rocky) spolupracuje na vedení oddílu Horolezení a Divocí Tygři.

Zájmy a záliby: Horolezení, komiksy, upírci, turistika-výlety, lyžování, marvel, cvičení a pohyb v přírodě.
Jakub (Bird) Kliment (praktikant-čekatel)

Do Upírků začal chodit ve 3. třídě v oddíle Neviditelné ještěrky.
Zájmy a záliby: Baskytara, tenis, horolezení, upírci a cvičení.
Na aktualizaci popisu členů se pracuje.

___________________________________________________________
Uvítáme další zájemce o spolupráci. Pokud máte zájem - napište nám.